Kirjutan teile täna mõnest vanast Eesti vanasõnast ja sellest, kuidas need esindavad iidseid Hermeticsi tarkusi, mis on palju vanemad kui meie. Või siiski mitte? Vanimad asustuse märgid maarjamaal ulatuvad umbes 11000 aastat tagasi. Hermeticsi tarkused aga pärinevad umbes 8000 aasta tagusest ajast Egiptuse piirkonnas, kus elas ja tegutses mees nimega Hermes Trismegistus. Hermes Trismegistusest sai alguse Hermeticsi tarkuste liin, millest omakorda 3000 aastat tagasi kasvas välja kuningas Salomoni liin ja Müstikakool. Mis aga teeb Hermeticsi tarkused väga eriliseks, on tõik, et need on niivõrd universaalsed tarkused, oluliselt vanemad kui inimkond ja on inimmeelest jäänud puutumata.

Aga nüüd lähemalt mõnedest populaarsematest vanasõnadest ja vaatame, kuidas nad meid mõjutavad ning millist sõnumit kanda võivad.

“Julge hundi rind on rasvane!” 

Loomulikult! Kes on julge, julgeb otsustada, sammu astuda ja vastutuse võtta, sellele järgneb koheselt suurem tunnustus universumi poolt, suurem vägi, tugi ja lõpuks ka auhinnad ning tulemused.

Inglise keeles on käibel ka ütlused nagu “Obstacle is a way!” ja “The mind adapts and converts to its own purposes the obstacle to our acting. The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way.” mis olid nii Winston Churchilli kui võimsa Rooma imperaatori Marcus Aureliuse (161 – 180 m.a.j.) elu motoks. Eesti keelde ümber panduna kõlab see järgmiselt: “Meel kohaneb ja muudab takistuste ületamise teekonna oma eesmärgiks. Teekonda takistav tegur edendab teekonda ennast. Takistus, mis seisis teel, saab ise uueks teeks!”.

Lihtsa näitena elust enesest: kui õpime lapseeas jalgrattaga sõtma siis me kukume korduvalt, võibolla on põlved katkii, me vihastame, nutame ja tõuseme ikka uuesti sadulasse. Kuid ka ebaõnnestumise käigus me õpime väga palju, õpime tasakaalu, õpime uuesti tõusma, taastame ennast, õpime valuga toime tulema, stressi ja emotsioonidega toime tulema jne. Kõik need takistused teevad meist palju parema ja tugevama jalgratturi, kui me lihtsalt rattasadulasse hüppaks ja kohe esimese korraga sõitma õpiks.

Seega julge hunt, kellel on kogemusi, kes teab metsaseadusi ning on valmis riske võtma, siis tema rind ongi rasvasem kui ara ja ettevaatliku, vatitupsu-hundi rind.

See vanasõna toetab ja inspireerib arengut, liikumist ja jõudu, julgustab riskima, võtma vastutust ja astuma julgeid samme edasise progressi poole.

Seevastu palju konservatiivsemana kõlav:

“Vana karu enam tantsima ei õpeta!”

See vanasõna püüab ilmselt öelda seda, et vanusega tuleb tarkus. Igasse “ämbrisse” enam ei astuta ja juhindutakse elus pigem püsivamast elulaadist. Teisalt pole võimalik mööda vaadata tõigast, et see meelelaad piirab arengut, takistab edasi liikumist, ei julgusta ega inspireeri. See on otseselt vastu lootusele ja usule, et “kõik on võimalik”. See vanasõna ei teeni meid vaid seab meid hoopis piiravatesse raamidesse, annab põhjuse vabandusteks ja hirmudele alla andmiseks. Tegelik reaalsus näitab hoopis midagi muud. Ka vanemas eas on võimalik õppida, areneda ja ennast igal viisil täiustada.

“Enne töö ja pärast lõbu!”

Päris kindlasti! Eriti oluline vanasõna tänapäeval, kus on väga lihtne nutitelefoni scrollides sõltuvusse jääda. Hetkelised pisikesed dopamiiniauhinnad on meil pidevalt käeulatuses, olgu selleks Netflixi film, hea söök kulleriga, instagrami feed või kiirporrist ajendatud seksuaalne orgasm.

Palju pikemat, suuremat naudingut ja rahulolu pakub aga suurema sisse pandud töö, kannatlikkuse ja väärtusega loodud uus väärtus. Seda vanasõna täiendab ilusti ka teine “Kaua tehtud kaunikene!”. 

“Kuidas külvad, nõnda lõikad!”

Puhas karma seadus. Hermetcisi järgi on see üks seitsmest baasprintsiibist, põhjuse ja tagajärje seadus (The principle of cause and effect!). Igal sündmusel on mingi põhjus ja igal põhjusel on omakorda tagajärg. Kõik on omavahel seotud. Kui keerad kuskil mingi käki kokku, siis see tuleb sulle kas otseselt või kaudselt kunagi alati tagasi.

Eesti vanasõnu on veel väga palju kuid selleks korraks aitab. Võite mõelda, kuidas need mõttekäigud teile tunduvad ja kõnetavad ning kuidas teie oma elus vanasõnu kasutate ja nende tähendusi tähele panete?