Enesehinnang on kindlasti igaühe elus erinevatel etappidel rohkem-vähem oluline teema olnud. Enesehinanngul on väga oluline roll meie elus sest ta mõjutab seda, kuidas me ennast tunneme, millises seisundis me oleme ja milline meie nii sisemine rahulolu kui väline elukvaliteet on.

Mis on üldse enesehinnang? Enesehinnangut võib vaadata kui arvamuste ja uskumuste süsteemi iseenda kohta.

Kuidas ma ennast näen?

Millisena, kui suutlikkuna, kui kõrgelt ma ennast väärtustan?

Milline on mu koht, roll perekonnas, kogukonnas, ühiskonnas, inimkonnas?

Kuidas tõsta oma enesehinnangut?

 

Ja see, millise tundega ja kuidas ma nendele küsimustele vastan, määrab paljuski selle, millises seisundis ma oma elu elan.

Enesehinnang võib olla tihti tasakaalust väljas, ideaalne olukord on aga tasakaalus. Kui enesehinnang on liiga kõrge, siis on see hea koht egole lammutamiseks. Võib tekkida olukord, kus inimene tunneb ennast üleolevana teiste suhtes ja liiga kõikvõimsana. Sellisel puhul tulevad väga lihtsalt esile negatiivsed iseloomuomadused nagu arrogantsus, üleolek, teistega mitte arvestamine, liigne enesekindlus jmt. Valed otsused, vead, haiget saamine ja uued õppetunnid on siisl väga lihtsad tulema.

Teine äärmus on liiga madal enesehinnang. Sellisel puhul tunneb inimene ennast ebakindlalt, ta ei tea oma kohta maailmas, domineeriv on neutraalsus, apaatsus, põgenemine ja vastutuse mitte võtmine.

 

Mis mõjutavad sinu enesehinnangut ehk iseenda uskumuste süsteemi?

 • Kindlasti sinu ajalugu, kust sa tuled, millised olid su vanemad ja väärtushinnangud lapsepõlve ajal. Sellest on hea teadlik olla või teadlikkuks saada ja siis need piirangud kohe ka ära lahendada.
 • Sotsiaalne keskkond. Suhted perekonnaga, sõpradega, lähedastega. Tunnustamine võib tõsta enesehinnangut, kriitika jälle alandada.
 • Võrdlemine. Me kipume tihti võrdlema iseennast kellegi teisega, teadvustamata, et meil kõigil on erinev ajalugu, erinevad eeldused, erinevad anded, missioon, keskkond, minevik, olevik ja tulevik. Sellises teadlikkuses tundub ju enda võrdlemine kellegi teisega mõttetu. Ometigi me teeme seda ja eriti lihtne on seda teha sotsiaalmeedias. Võrrelda tasub ainult ja ainult enda mineviku minaga.
 • Ühiskond. Ühiskonna väärtused, kollektiivsed narratiivid, arvamused. Eriti meedia, kust pidevalt söödetakse meile ette mõttestruktuure, mis tihti enesehinnangut vähendavad.
 • Iseenda vähene tundmine. Meie suhe iseendaga on kõige olulisem tegur enesehinnangu juures. Kui me saame iseendaga hästi läbi, teame, kes me oleme, kuidas toimime, teame oma andeid ja saame neid rakendada, on ka meie enesehinnang kõrge.

 

Minu isiklike vaatluste järgi, on meil eriti Eestis pigem vaja oluliselt rohkem enesehinnangut tõsta kui langetada :). Selleks aga on õnneks päris mitmeid nippe olemas.

Toon siinkohal mõned välja:

 • Hoia iseendale antud lubadusi. Pigem ole vähem optimistlik ja täida lubadus kui et luba liiga entusiastlikkult lubades ja mitte täites. Liiga entusiastlik lubadus on vahel ka enesesabotatsiooni ja ego trikk, niiet pane tähele :).
 • Distsipliin. Hoia distsipliini valdkondades, mis on sulle olulised, millesse pühendud ja millega tegeled. See viib alati eduni. Distsipliin on üks maailma võimsamaid tööriiste, mis aitab sul lubadusi täita!
 • Ela mõtestatud elu! Hommikul tõustes, tee omale meelepärane rutiin, mis peaks hõlmama ka enda ja oma ümbruskonna eest hoolitsemist. Korista tuba, tee ennast korda, hoolitse oma keha eest, loo korda enda ümber. Sest kord on harmoonia, valgus ja ilu.
 • Proovi olla iga päev pisut parem inimene kui eelmine päev. See ei pruugi alati õnnestuda aga juba proovimine ja pingutamine iseenesest teeb sinust täiusliku inimese ja viib su enesehinnangu kõrgemaks.
 • Ole detailne, sest detailides peitub kvaliteet ehk teisisõnu ka sinu sisemine kuninglikkus.
 • Tee sporti. Erinevad füüsilisest liikumisest avaldunud õnnehormoonid aitavad samuti enesehinnangut tõsta.
 • Tähista väikseid võite. Said millegagi hakkama, tähista. Seda on sulle vaja veel suuremaks motivatsiooniks ja inspiratsiooniks.
 • Käi pidevalt enesearenguteekonda ehk õpi pidevalt iseennast üha paremini tundma. Siis sa leiad ka suurema harmoonia, rahu ja oma koha maailmas ning sotsiaalsetes struktuurides.

Üks oluline ja loogiline osa enesehinnangust on ka see, et mida kõrgem on enesehinnang, seda enesekindlamad me oleme. Mida enesekindlamad me oleme, seda rohkem me ennast väärtustame. Mida rohkem me ennast väärtustame, seda rohkem julgeme me ka univesrumilt vastu küsida. Ükskõik, kas siis unistuste, taotluste, visioniseerimiste või mõnel muul moel. Ja universum vastab peagi ning saab kohe veel ilusamat elu koostöös luua.

Mingis mõttes on siin tegemist paradoksiga, mille saad lõhkuda ainult Sina. Paradoks, milles on madal enesehinnang ja madal elukvaliteet ning nad võimendavad üksteist. Ja see ei muutu, kuniks Sina ei tee esimest kardinaalset sammu, mis lükkab koheselt ülaloleva valemi ja sõltuvused käima. Selles protsessis olen Sind valmis teejuhina igati toetama ja aitama oma teadmiste, kogemuste ja müstikakooli pakutavate tööriistade ja tarkustega.

 

Soovin sulle palju, palju kõrgemat enesehinnangut.