Eesti vaimses kogukonnas on esile on kerkinud diskussioonid sektide, nõiakunsti ja maagia turvalisusest. Tahangi täna rääkida sektidest. Mis need on ja kuidas toimivad?

Eestist on korduvalt läbi käinud kuid ka praegusel hetkel on toimimas väga selgete sektitunnustega süsteeme. Enamus süsteeme, mis sektina lõpetavad, algavad tavaliselt ilusast baasväärtusi hindavast ja inimesi ühendavast kogukonnast. Kuid erinevate arengute, kõrvalekallete ning segajate tõttu võivad lõpetada täisväärtusliku sektina. Ekstreemne näide on Jonestowni sekt 1978 aastal, mille liidri mahitusel läks vabasurma läbi  tulistamise ja mürgi võtmise terve külasuurune kogukond, umbes tuhat inimest. Seda peetakse tänaseni üheks maailma suurimaks enesetapuks. Inimesed olid niivõrd liidri lummuses ja ajupestud, et ei näinud enam mitte midagi muud ja olid täielikult oma sisemise kompassi ja väe kaotanud. Kuid kuidas on see võimalik? Vaatame lähemalt, millised on sekti tunnused ja kuidas sekt töötab?

Ameerika sotsiaalteadlased on kokku pannud kolm peamist tunnust, mis sekti iseloomustavad:

  1. On juhitud karismaatilise liidri poolt, autoritaarne sotsiaalne liikumine. Liider kes peab ennast jumalaks, kõrgemaks kui teised ja teab ainutõde.
  2. On olemas mingisugune sektile iseloomulik mõtteviis, väärtused ehk meelekontroll.
  3. Liikmetega ebavõrdne käitumine, seadmine sekti ja liidri vajadused ettepoole teistest vajadustest.

Veel on sektile väga iseloomulikud järgmised tunnused ja käitumismustrid:

  1. Luuakse uus, alternatiivne reaalsus, illusioon, millel pole reaalsusega eriti kokkupuudet. Ja seda uut reaalsust kaitstakse, pole lubatud vabamad mõtteviisid, pole lubatud kontakt välismaailmaga. Kõik selleks, et sekti liiget “kaitsta”. Näiteks: 5D (dimensiooniline maailm) on ilus armas, nunnu, alati aktsepteeriv ja kui oled siin siis on kõik hästi. Need seal 3D-s aga on alla igasugust arvestust ja ei kuulu meie hulka, nendega me ei tegele.”
  2. Kõige olulisem suhe sektis on suhe liidriga! Liidriga, kellel on alati õigus! Näiteks: “Mina tean, mis on õige ja kuidas peab käituma, sest ma olen kõige targem ja kõige tegijam. Ja kui sul on vastuväiteid, siis oled deemon, sulle tuleb karmaseadus kallale ning sa ei kuulu enam meie hulka.”
  3. Luuakse kunstlik väline vaenlane. Tekitatakse vastandumine, et sekti liige oleks sunnitud pooli valima ning eeldatavasti loomulikult sekti poole. Näiteks: “see väline maailm on täis vihkamist ja kurjust ning elab ainult 3D maailmas, meie siin oleme parimad, 5Ds ja ainult armastame. Ja kui sa lahkud, siis läheb sinuga väga halvasti.” Ähvardused, hirmutamine, tingimused jne. Siinkohal annab sekti liige ära täielikult oma väe, otsustamise ja eristamise võime ning hakkab oma väge isegi eitama.
  4. Sekti sisene surve. Liiget survestatakse pidevalt ning mängitakse väga võimsalt gruppikuuluvuse tunde peal. Gruppikuuluvustunne ja hirm hinnangute ees on ääretult tugev narratiivi loomise tööriist. Seda oleme näinud ka koroonakriisi ajal palju, kus kehtiv narratiiv osutus palju olulisemaks kui reaalsed teaduslikud faktid.
  5. Sekti liidrid on tihti sotsiopaatitest nartsissistid, tõstes ennast olulisemaks, kõrgeimaks ja võimsaimaks. Näiteks: “Kui mina lähen, tulete ka teie, kui mina suren, surete ka teie.”

Sektist on liikmel suhteliselt keeruline lahkuda. Tihti kukuvad sektid ka sissepoole kokku, näiteks  liidri hävitusliku käitumise tõttu. Liider hakkab tegema vigu, kaotab järjepidevuse, eksib ka iseenda kehtestatud reeglite vastu, liikmetes ärkab taas moraalne kompass niing loodud alternatiivreaalsus või illusioon hakkab murenema. Aga täiesti isetuks muutunud sekti liikmetele on illusioonist tagasi reaalsusse tulek suur väljakutse, nad peavad uuesti õppima otsustama, vastutama, eristama ja aktsepteerima, eelkõige oma sisetunnet ja väge.

Pahatihti moonduvad sektiks just spirituaalsete teemadega tegelevad kogukonnad.

Miks see nii on?

Iga kogukond saab toimida ainult siis, kui ees on üks või mitu tugevat liidrit. Kui tegemist on vaimse, spirituaalse kogukonnaga, siis teadupärast on just need spirituaalsed egod kõige võimsamad ja suuremad. Sest inimese arenguga koos areneb ka tema ego. See kasvab suuremaks ja võimsamaks ning kui inimene jätab oma isikliku ego tähelepanuta ehk ei tee temaga piisavalt tööd siis võib see hakata märkamatult indiviidi elu ja otsuseid juhtima. Palju rohkem kui see kellegile meeldiks või kasulik oleks. Ja nii on juhtunud paljude vaimsete kogukondade liidritega üle maailma. On liigutud stabiilselt väga kõrgele ja siis sealt väga kiiresti alla tuldud. Kui siia juurde lisada ka veel erinevad rituaalid, nõiakunst ja maagiavõtted, mida mõnedes vaimsetes kogukondades harrastatakse kuid pahatihti ilma kindla süsteemi, tugevate traditsioonide, arusaamise, distsipliinita. Tihti on need ka juhitud ja hallatud ainult ühe isiku, liidri poolt, mis juhul on jällegi ego sekkumise oht suur. Sellisel juhul võibki tekkida olukord, kus ka läbi pealtnäha ohutute praktikate võib endale mingil viisil viga teha.

Üks peamisi reegleid, millega peab iga vaimne praktik, maag, nõid, shamaan arvestama, on: kui Sa ei tunne ennast piisavalt ning ei tea, mis Sa teed, siis parem ära tee, sest tulemus võib sulle endale jalga tulistada. Seetõttu on üksi toimetada ja avastada väga keeruline.

Ja nii on tegelikult iga asjaga meil elus.

Selleks, et kogukond oleks jätkusuutlik, ei muutuks sektiks, oleks kaitstud väliste segajate eest ning et praktikad oleksid turvalised kasutada ja kõik see teeniks valgust ja inimkonda, on vaja tugevat ja süsteemset lähenemist! Üheks selliseks on tugevad traditsioonid, mitmekihiline ja avatud liidrite süsteem, pidev ja süsteeme töö kogukonna liikmete egodega ja ka liidrite egodega ning loomulikult universumi baasseaduste vankumatu järgimine. Üheks selliseks süsteemiks on liin. Võtame näiteks Müstikakooli liini. Selle liini ülesanne on hoida kõik liini sees olev ja toimuv puhtana segajatest ja puhtana ka egodest. Väärtustatakse traditsioone, järjepidevust, distsipliini, korda, ausust, puhtust ja selgust. Läbi aegade on alati kõigile teada kes on olnud kelle õpetaja, kes kelle õpilane sest teadmiste ja praktikate edasi andmine käib alati ainult isikult isikule otse. Pole ühte suurt guru või liidrit, kellel on alati õigus vaid julgustatakse ja võimendatakse indiviidi enda väge, õpetatakse kujundama ja arendama eristamisvõimet ja otsustusvõimet. Loomulikult on olemas liidrid ja õpetajad, kes on endaga kauem tööd teinud, kellel on rohkem kogemusi ja teadmisi ning neil on seetõttu teatud valdkondades ka suurem autoriteet. Nii nagu ka muudes süsteemides. Liin on ka ajalooline kontrollitavate tulemustega tõend, et tõesti, need, kes liinis ammu aegu tagasi olid, on teada ja on teada ka, et nad on maailmas olnud edukad ja teinud palju suuri asju. Müstikakooli liini puhul on need näiteks Leonardo Da-Vinci, Newton, Tesla, Jung, Einstein, Bach ning paljud teised kuulsad ja edukad erinevate valdkondade liidrid.

Vaimne areng on tänapäeval üha populaarsem ning meie kiiresti muutuvas maailmas ka väga vajalik. Keerulistel aegadel hakkab inimene ikka otsima midagi sügavamat, millele tugineda, kust ammutada vaimujõudui ja sisemist tasakaalu. Kuid siinkohal on oluline tunnetada oma moraalset kompassi, mitte loobuda oma sisemisest väest ning valida hoolega millise kogukonnaga ennast siduda. Kuid kindlasti tasub siduda, sest koos liikuda on alati efektiivsem, turvalisem ja kiirem, kui üksiku hundina avastada seda maagilist, võimast ja imelist maailma meie ümber. Soovin teile kõigile palju edu, armastust, usaldust ning eelkõige oma sisemise väe avamist.